Spausdinti

airiai kondrac

2018 m. birželio 6-9 d. Lietuvos profesinės sąjungos Solidarumas" kvietimu Lietuvoje lankėsi Airijos profesinės sąjungos SIPTU generalinis sekretorius Džeris Makormakas (Gerry Mccormack), šiai profesinei sąjungai priklausančio instituto mokslinis bendradarbis Entonis Kristoferis Merfis (Antony Kristopher Murphy ir šios profesinės sąjungos darbuotoja, dirbanti su lietuviais, Evelina Šaduikytė.

SIPTU yra viena didžiausia, su politinėmis partijomis nesusijusi Airijos profesinė sąjunga, vienijanti apie 180 000 įvairių profesijų darbuotojų. Šiai profesinei sąjungai priklauso ir apie 5000 lietuvių, šiuo metu dirbančių Airijoje. 

Svečiai susitiko su Lietuvos profesinės sąjungos vadovybe, Anykščiuose dalinosi Airijos profesinių sąjungų patirtimi su kultūros darbuotojais, o Vilniuje aptarė transporto profesinių sąjungų veiksmus gerinant  vairuotojų darbo ir apmokėjimo sąlygas, apsilankė Vilniaus viešojo transporto įmonėje, kurioje įmonės direktoriui ir šios įmonės profesinės sąjungos atstovams atskleidė kaip dirbama panašiose įmonėse Airijoje.

Evelina Šaduikytė papasakojo, kad Airijoje profesinės sąjungos yra labai stiprios, o darbuotojai, kurie net nepriklauso profesinėms sąjungoms, noriai dalyvauja profesinių sąjungų protestuose, nes supranta, kad taip galima paveikti valdžios sprendimus. Neseniai Airijos vyriausybei nusprendus apmokestinti vandenį, kuris iki tol buvo visiems gyventojams tiekiamas nemokamai, profesinių sąjungų mitingai ir demonstracijos privertė valdžią atsisakyti šių planų. Pasak, Evelinos Šeduikytės per keliolika metų kol ji gyvena Airijoje profesinių sąjungų dėka minimalus atlyginimas išaugo dvigubai. Pavyzdžiui, autobuso vairuotojo atlyginimas iki mokesčių sumokėjimo Airijoje sudaro 800 eurų per savaitę.

Inžinierius Entonis Kristoferis Merfis papasakojo apie savo, kaip profesinės sąjungos eksperto darbą. Jis dažnai yra kviečiamas į įmones nustatyti ar teisingai nustatomos darbo normos. Atlikus tyrimus dažnai išaiškėja, kad išdirbio normos yra netikslios, o darbuotojai, sukuriantys tą pačią vertę, uždirba skirtingus atlyginimus. Tokiais tyrimais yra patenkinti tiek darbdaviai, nes tai leidžia geriau organizuoti darbą, tiek darbuotojai, nes jie gauna teisingesnį atlyginimą. Pavyzdžiui, vienas tyrimas atskleidė, kad vairuotojų apmokėjimas pagal nuvažiuotus kilometrus nėra teisingas, nes tie vairuotojai, kuriems tenka vežti krovinius į didelius miestus dėl kamščių per tą patį laiką uždirba mažiau, nei vairuotojai, kurie vežioja krovinius po nedidelius miestelius. Neretai atskleidžiami ir darbdavių sukčiavimai, kai pasitelkus išradingus darbo normų skaičiavimo būdus, darbuotojams nesumokami sutarti atlyginimai. 

Džeris Makormakas atskleidė, kad Airijoje retai kada galima surasti didesnę įmonę, kurioje neveikia profesinės sąjungos ir nėra kolektyvinių sutarčių. Skirtingos profesinės sąjungos priklauso vienai skėtinei organizacijai, kuri derasi su vyriausybe ir darbdavių organizacijomis. Profesinės sąjungos visada dalyvauja priimant svarbius darbuotojams įstatymus ir neretai užkerta kelią Airijos vyriausybei priimti darbuotojams nepalankius sprendimus. Būtent veiklus darbuotojų dalyvavimas profesinėse sąjungose yra viena iš Airijos stebuklo" priežasčių, kai šalies ūkis sėkmingai auga, o gyventi ir dirbti Airijoje nori vis daugiau darbuotojų iš visos Europos.

Spausdinti

rifas

2018 m. birželio 19 d. Panevėžyje buvo įsteigta UAB Rifas" darbuotojų profesinė sąjunga Solidarumas".

Spausdinti

seimas

Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas" kartu su kitomis profesinėmis sąjungomis 2018 birželio 21 d., ketvirtadienį, 8.30 val. rengia piketą prie Seimo, protestuodamos prieš skubos tvarka priimamą naująją mokesčių reformą, kuri su profesinėmis sąjungomis nebuvo aptarta, tačiau, net apie tai joms nepranešus, buvo nuolatos derinama su darbdavių organizacijų atstovais! Trišalėje taryboje ši reforma, kuri paveiks kiekvienio Lietuvos darbuotojo pajamas, buvo pristatyta tik 15 minučių trukmės pranešime!

Spausdinti

solidarumas

2018 m. liepos 4 - 6 d. Vilniuje Karolina park Hotel"  viešbutyje ( Sausio 13-osios g. 2 ) vyks Lietuvos profesinės sąjungos Solidarumas" ataskaitinis -rinkiminis suvažiavimas. 

Spausdinti

solidarumas 1

Vertindami Lietuvos Respublikos Prezidentės metinį pranešimą norime atkreipti dėmesį, kad prieš dvidešimt devynerius metus kaip Sąjūdžio dalis susikūrė pirmoji nepriklausoma nuo komunistų partijos profesinė sąjunga, pasivadinusi Lietuvos darbininkų sąjunga.

Spausdinti

skol

Artėjanti birželio 13 d. – svarbi diena mažiausiai dešimtadaliui Lietuvos gyventojų. Tiek žmonių turi skolų, perduotų antstoliams.

Spausdinti

lazutk

2018 m. birželio 1 d. įvyko Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas" valdybos posėdis, kuriame buvo apsvarstytas pasiruošimas liepos 4-6 dienomis vyksiančiam Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ ataskaitiniam – rinkiminiam suvažiavimui.

Spausdinti

tris krist

2018 m. birželio 12 d. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame  Lietuvos profesinę sąjungą „Solidarumas“ atstovavo jos pirmininkė Kristina Krupavičienė ir Socialinių darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Vincas Kunca.

Svarbiausias posėdžio klausimas buvo minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimas.